Jejda, dostali jste se na starou verzi webu, která už není aktualizovaná
Prodej nemovitosti je proces, který nějakou dobu trvá. Vzhledem k ochranné lhůtě pro zápis do Katastru nemovitostí je to od podpisu kupní smlouvy a uhrazení ceny kupujícím minimálně zhruba měsíc, pokud platí z vlastních zdrojů, s vyřizováním hypotéky i několik měsíců. To je doba, kdy kupující zaplatil, ale nemovitost stále ještě patří prodávajícímu. Co po celou tu dobu s penězi, které kupující zaplatil, ale prodávajícímu náleží až po zápisu kupujícího jako nového vlastníka v Katastru nemovitostí? Kdo je bude opatrovat?
Kam budou peníze schovány pro dobu převodu vlastnického práva na katastrálním úřadě, by si obě strany, jak kupující, tak i prodávající, měli ujasnit již při sestavování kupní smlouvy. Nabízí se celkem 4 možné varianty. Variantu, kdy by si kupující a prodávající předali peníze z ruky do ruky a tím byl obchod vyřešen, za variantu nepovažuji.
Každý z nás využívá denně služeb bank. Banky nabízejí možnost úschovy kupní ceny. Z pohledu důvěry to vypadá nadějně, ale má to i své zápory. Bankovní instituce neumí úschovu listin, nemají moc flexibilní právní zázemí, cena úschovy se odvíjí od výše schované částky a nepřipraví vám návrhy kupních smluv, nelze ani moc připomínkovat smlouvy o úschově. V rámci důvěryhodnosti je jedná o instituci kontrolovanou ČNB a vklady na účtech jsou pojištěny. Ovšem je to také jedna z nejdražších variant. I přesto ji některé banky ji nechtějí vůbec poskytovat, protože z jejich pohledu to není zisková služba.
Advokát je nejčastěji využívaným schovatelem finančních prostředků, protože jeho služeb nejvíce využijete během celého procesu koupě. Většinou rovnou zajišťuje přípravu kupních smluv, stará se o administrativu spojenou s přepisem vlastnického práva na katastru, stejně tak i spolu s vámi sepíše smlouvu o advokátní úschově. Z toho důvodu bývá jeho odměna za úschovu daleko příznivější než u banky nebo notáře. Advokát ve většině případů i komunikuje s katastrálním úřadem v případě nějakých problémů v probíhajícím přepisu. Advokát je registrován u Advokátní komory, musí mít pojištění odpovědnosti alespoň na 5 milionů korun. Advokát ke každému případu zřizuje zvláštní bankovní účet, který je oddělen od jeho majetku. Neručí za něj stát, avšak on sám v případě problémů ručí svým majetkem.
Notáře lze z pohledu úschovy kupní ceny plně srovnat s advokátem, s tím rozdílem, že advokát si účtuje za své služby smluvní, tedy tržní cenu, zatímco notář je vázán vyhláškou a cena notářské úschovy je tak u něj daleko vyšší než u advokáta, srovnatelná s bankovní úschovou. Notář je registrován je pod Notářskou komorou a také nese odpovědnost jako fyzická osoba. Pozor na mýtus, že za notáře ručí stát. To platí pouze v zákonem taxativně vyjmenovaných případech, mezi než úschova peněz nepatří.
"Nejlepší je to u nás, jako klient to máte." Toto heslo naštěstí už moc renomovaných realitních kanceláři nepoužívá. Dnes se snaží klientovi zajistit co nejbezpečnější obchod a mnoho realitních kanceláří má své advokáty, notáře, nebo spolupracující banky, kteří jim díky dlouhodobé kooperaci dávají nižší poplatky. V minulosti se stávalo, že realitní kanceláře schovávaly kupní ceny klientů na své běžné účty a pak s nimi občas jejich majitelé buď zmizeli, nebo třeba kvůli pohledávkám byl jejich účet zmrazen exekutory. Žádná seriózní realitní kancelář nebude mít problém s realizací úschovy kupní ceny dle vašeho výběru. Nový zákon o realitním zprostředkování realitním kancelářím navíc zakazuje poskytování vlastní úschovy klientům nabízet. Paradoxně ji však nezakazuje poskytovat, takže na přímou žádost klienta ji poskytnout mohou. Ovšem pouze v případě, že o to sami požádají jak prodávající, tak kupující. Nemohou k tomu kupujícího nutit.
Proto stejně jako si chráníte své mobilní telefony, peněženky, domácnost, chraňte i své finance, za které prodáváte nebo kupujete nemovitost. Ne vždy se šetřit vyplácí.